10 legendárnych programov, na ktorých stojí Windows éra

Starý Geek

Starý Geek

Staré veci sa delia na tie, čo patria do múzea, do bazáru alebo na smetisko. Alebo sú tu ešte tie, čo sú zdanlivo nesmrteľné a stále ich používame. Pre Windows za celú jeho históriu možno vznikli stá tisíce programov, ale len niektoré sa dajú označiť za piliere, na ktorých to z väčšej časti stojí. Tu je náš názor, zoznam bez ktorého by sme asi nedokázali žiť.

  1. Solitaire. Dve desaťročia neexistoval horší nepriateľ korporácií a úradov ako táto mini kartová zábavka od Microsoftu. V kanceláriách a úradoch sú hry, samozrejme, zakázané. Ale toto sa do tých počítačov predsa vždy len nejak prešmykne. A kým nebolo smartfónov, nič neznižovalo produktivitu úradníkov viac ako Solitaire :).
  2. Winamp. Možno už dlho počúvate hudbu cez niečo iné. Ale bol to Winamp, ktorý bol kedysi na každom PC so zvukovou kartou. Program, ktorý dokázal prehrávať záhadné MP3ky a hudbu začal púšťať okamžite ako ste stlačili Enter miesto dlhého šuchotania disku a povinnej pauzy pri nahrávaní súboru.
  3. WinRAR. Autor tohto programu je záhadný človek. WinRAR je totiž odjakživa platený nástroj a odkajživa nemá skoro žiadnu ochranu proti používaniu zdarma. A tak všetci balili a balia väčšinou bez toho, aby z toho onen ruský programátor mal… a za to mu patrí veľká vďaka.
  4. Napster. Súd v Amerike poslal Napster do histórie už veľmi dávno – v roku 2001. Asistovala mu pritom Metallica a ďalší, čo si mysleli, že dokážu zakázať heslo Free music. Dnes, v dobe Youtube by zakazovanie Napsteru už bolo smiešne. A práve z tohto programu sa vyvinuli všelijaké zdieľacie technológie, peer-to-peer siete atď. Od dôb Napsteru sa pri súdnych zákazoch nelegálneho zdieľania každý len usmeje – nemôžete zastaviť rieku… postavíte priehradu a po bokoch hneď vyrazia nové potočiky.
  5. MS Paint. Po 32 rokoch sa vraj Microsoft chystá zarezať túto nesmrteľnú legendu. Možno to bol vôbec prvý program na svete, ktorý ste spustili. Ultimátne jednoduchý a stále používaný na drobnosti… aj keď nakresliť v ňom sa asi nedá veľa (jediné, žeby ste mali zopár rokov voľného času na hranie sa s pixelmi – a aj takí blázni sa nájdu). Na kreslené memečka je však “Malování” stále in :).
  6. Photoshop. Oproti Paintu seriózna vec. Takmer všetka grafika na svete prešla týmto softvérom. Slovo fotošopovať má mnoho významov. A ak je Photoshop na trhu už 30 rokov, možno ostane aj ďalších 30.
  7. Word a Excel. Absolútny kancelársky základ. Aj keď si dávate žiadosť o prijatie do zamestnania ako kopáč kanálov, nezabudnite si uviesť, že ovládate Word a Excel (radšej ani nepredstierajte, že používate zvyšok z Office). Pravdepodobne to od vás budú chcieť.
  8. Firefox. Bolo nebolo, boli časy, keď sme nemali ani Operu, Chrome či Safari. Bol len Internet Explorer. A potom prišiel Phoenix (o rok sa premenoval na Mozilla Firefox) a my sme zistili, že prehliadače môžu byť naraz aj rýchle a inteligentné. A tak započala veľká éra robenia si srandy a vtipov z Internet Explorera.
  9. Total Commander. Bez poriadneho správcu súborov by pravdepodobne skúsení uživatelia zomreli na abstinenčné príznaky – nevedeli by používať svoj desktopový počítač. A dnes už sa Total Commander šíri aj po mobilných platformách ako aplikácia pre Android.
  10. ACDSee. Prestavte si dobu, keď ste sa dostali k nejakým JPG obrázkom, poklikali ste na ne – a nič. Nie vždy bol vo Windows “prezerač” na fotky. Niečo sme museli používať – a tým niečím bol ACDSee program. Dnes stále funguje a dokáže toho už oveľa viac ako kedysi.